2022 Fellowship Graduates

Adolescent Medicine

Tornia Wyllie

Allergy/Immunology

Susamita Kesh
Susan Xie


Allergy/Immunology - Advanced Allergy/Immunology Research Training Fellowship

Katharine Guarnieri
Steven Proper

Anesthesiology

Jason Abella Ryan Dudley
Hannah Masters
Shefali Mehta
Geoffrey Meyers, Jr.
Mitchell Miller
Morgan Moller
Bernardus Terre Blanche


Anesthesiology - Advanced Pediatric Cardiac Anesthesia

Fernando Cuadrado
Sheaba Varghese


Anesthesiology - Advanced QI & Safety in Pediatric Palliative Care

Rachel Lucas


Anesthesiology - Hospice and Palliative Medicine (Multi-Disciplinary)

Zachary Farmer
Samantha Palmaccio-Lawton


Anesthesiology - Pain Medicine (Multidisciplinary)

Desimir Mijatovic
Armand Morel

Cardiology

Tyler Brown
Sarah Henson
Sarah Pradhan
Tom Valikodath


Adult Congenital Heart Disease

Sarah Fahnhorst
David Katz


Cardiology - Academic Research Fellowship in Pediatric Cardiology

Sarah de Loizaga Carney


Cardiology - Acute Care Cardiology, Pediatric

Dana Gal


Cardiology - Advanced Heart Failure and Cardiac Transplantation

Katerina Boucek


Cardiology - Cardiac Electrophysiology, Pediatric

Erick Jimenez Granados


Cardiology - Cardiac Imaging, Pediatric

Daniel Peck
Nicholas Szugye


Cardiology - Cardiac Intensive Care, Pediatric

Marivee Borges-Rodriguez


Cardiology - Interventional Cardiac Catheterization, Pediatric

Jonathon Hagel


Congenital Cardiac (Cardiothoracic) Surgery

Dennis Wells

Child Abuse Pediatrics

Jennifer Tendler

Child and Adolescent Psychiatry

Ruthie Cooper
Erin Henneberry
Gabrielle Paul

Child Neurology Residency

Lauren Albor
Samuel Alperin
Cullen Marshall
Kelsey Poisson


Child Neurology Residency - Epilepsy

Krista Grande
Jaclyn Tencer
Heather Wied


Child Neurology Residency - Headache Medicine

Daniel "Noam" Lax


Child Neurology Residency - Movement Disorders, Pediatric

Travis Larsh


Child Neurology Residency - Neuromuscular, Pediatric

Alexander Zygmunt

Critical Care Medicine

Denise Hasson
Danielle Maholtz
James Odum
Charles Spear


Critical Care Medicine - Academic Research Fellowship in Ped. Critical Care

Lauren Bodilly

Dentistry

Mary Kratz
Miranda Lommen-Mielke
Hannah Loseke
Kelsey Martinez
Petr Vaughan
Edith Weststeyn

Dermatology

Amanda Rusk

Emergency Medicine

Nancy Clemens
Bijan Ketabchi
Anne Runkle
Michael Stratton
Patrick Walsh


Emergency Medicine - Emergency Informatics Fellowship

James Gray

Endocrinology

Ryan Brady
Gamal Mashali
Gajanthan Muthuvel
Sonia Rodas Marquez

Gastroenterology

Daniel Castillo
Corie Klepper
Kevin Murray
Julie Osborn
Sindhu Pandurangi


Gastroenterology - Advanced Inflammatory Bowel Disease Fellowship

Ruben Colman


Gastroenterology - Pediatric Advanced Nutrition

Farhana Ali


General Academic Pediatrics Research

Clare Crosh

Hematology/Oncology, Pediatric

Taylor Fitch
Azada Ibrahimova
Nawal Merjaneh
Katherine Somers


Hematology/Oncology, Pediatric - Blood & Marrow Transplantation

Zahra Hudda


Hematology/Oncology, Pediatric - Clinical Immunodeficiency

John McDonnell


Hematology/Oncology, Pediatric - Hemostasis & Thrombosis Fellowship

Maria Carter Febres

Hospital Medicine

Meghan Fanta
Marie Pfarr
Jennifer Treasure

Medical Genetics and Genomics - Clinical Biochemical Genetics

Sofia Saenz Ayala

Medical Simulation

Preston Dean

Neonatal-Perinatal Medicine

Leah Fox
Manisha Mills
Katelyn Seither
Jennifer Szotek
Christa Tabacaru
Indu Varier


Neonatal-Perinatal Medicine - Neonatal Level II

Annemarie Kelly

Nephrology

Ellen Cody
Kyle Merrill

Neurosurgery

Sara Hartnett

Optometry

Kelsey Sykora

Orthopaedics

Daniel Bachman
Nicholas Lopreiato
Alejandro Marquez-Lara

Otolaryngology

Lauren Buck
Anita Deshpande
Carol Li
Douglas von Allmen

Pediatric & Adolescent Gynecology

Lissa Yu

Pediatric Pathology

Lara Berklite
Andrea Breaux
Faizan Malik

Plastic Surgery, Craniofacial & Pediatric

Angelo Leto Barone

Psychology Fellowship

Kimberly Barnett
Nicole Bennett
Kristina Decker
Amanda Faler
Joseph Fredrick
Kimberly Klages
Amy Noser
Cheng Qian
Eman Rettig
Heather Strong
Sarah Vitale


Psychology O'Grady Residency

Andrea Fidler
Caroline Roberts

Pulmonology

Maureen Dunn
Duncan Keegan


Pulmonology - Bronchology & Airway & Aerodigestive Disorders

Kimberley Kaspy

Radiology

Tianyi Du
Rajeev Nowrangi
Augustah Poutre
Jay Sangani


Radiology - Body MRI, Pediatric

Diana Lopez Garcia


Radiology - Interventional Radiology, Pediatric

Viet Le


Radiology - Neuroradiology, Pediatric

Preston Roberts

Rehabilitation Medicine

Shawn Krause

Rheumatology

Gwendolyn Clay
Ysabella Esteban

Sleep Medicine (Multidisciplinary)

Melissa Cole
Benjamin Wisniewski

Sports Medicine

Stephanie Casella
Mackenzie Erdmann

Surgery

Irene Isabel Lim-Beutel


Surgery - Fetal Surgery

Gabriella Grisotti


Surgery - Fetal Surgery

Carolina Pinzon-Guzman


Surgery - International Pediatric Surgery

Nitin Pai


Surgery - Vascular Anomalies/Oncology

Michael Pastor

Urology

Thomas FitzGibbon